Magiczny sposób na ulepszenie USOSa – rozszerzenie USOS-średnia

Czas czytania: 3 minut

Z USOSa korzysta niemal każda uczelnia wyższa. Dwa razy do roku wypatrujesz z wypiekami na twarzy ocen, które zostaną wystawione przez prowadzących przedmioty. Czy będzie poprawka, czy uda zaliczyć się w pierwszym terminie?

Gdy zaczyna się następny semestr, a ty wiesz, że radziłeś sobie nie najgorzej, będziesz chciał złożyć wniosek o stypendium Rektora. Istnieje tam taka rubryczka jak „średnia ocen”, którą musisz wypełnić za każdym razem. A skąd tę średnią ocen wziąć? Trzeba ją oczywiście policzyć, najczęściej ręcznie. Dlaczego? Ponieważ USOS nigdzie nie pokazuje średniej ocen.

Postanowiłem to zmienić i wykonałem rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które rozwiązuje ten problem!

Rozszerzenie dostępne jest tutaj! (UWAGA: Na razie jedyną wspieraną uczelnią jest Politechnika Świętokrzyska). Jeśli chcesz abym dodał wsparcie dla twojej uczelni, poinformuj mnie w komentarzu :)). Po pobraniu rozszerzenia nie zapomnij go ocenić w Chrome Web Store!

Rozszerzenie USOS-średnia – co naprawia?

Rozszerzenie modyfikuje stronę z „oceny” systemu USOS, dodając do niej wiele przydatnych informacji.

Spójrz na zrzut ekranu z oryginalnego USOSa:

Jakie informacje znajdują się na tym ekranie? Przedmioty z podziałem na semestry, program studiów a także oceny z poszczególnych „rodzajów” przedmiotów.

W tym USOSie najbardziej brakowało mi dwóch informacji:

 • Ilość punktów ECTS za dany przedmiot
 • Średnia ocen

Są to wady dosyć męczące. Dzięki punktom ECTS można ocenić, ile energii należy włożyć w dany przedmiot. Natomiast średnia ocen, jak już wyżej wspominałem jest przydatna przy wszelkiego rodzaju stypendiach.

Rozszerzenie USOS-średnia – jak naprawia?

Rozszerzenie naprawia braki wymienione w poprzednim akapicie. Dzięki temu wszystkie najważniejsze informacje masz na jednym ekranie i nie musisz przechodzić do innych.

ŁaŁ! Zauważyłeś pewnie, że zmieniło się kilka rzeczy:

Do każdego przedmiotu została dodana informacja o tym, ile punktów ECTS jest warty każdy przedmiot. USOS automatycznie liczy średnią ocen z przedmiotu (średnia arytmetyczna).

Na zakończenie każdego semestru rozszerzenie liczy średnią ocen ze wszystkich przedmiotów. Punkty ECTS wykorzystywane są jako wagi przedmiotów. Każdy semestr letni posiada ponadto informację o średniej za ostatnie dwa semestry – to właśnie ta średnia jest potrzebna do wypełnienia wniosku o stypendium Rektora.

Do ostatniego semestru, w którym bierzesz udział, przyczepiona jest informacja o średniej ocen z całego toku studiów. Ta średnia też może ci się przydać w pewnych okolicznościach.

Rozszerzenie USOS-średnia – jak zostało napisane?

Rozszerzenie napisałem w języku Javascript. Opiera się ono po prostu na odpowiednim parsowaniu drzewa DOM strony z ocenami USOSa. HTML generowany przez USOS jest bardzo czysty, więc te zadanie nie nastręczało wiele trudności.

Skąd pobrałem informację o ilości punktów ECTS? Istnieje kilka miejsc z których można pobrać te dane. Uznałem, że najprościej ściągnąć ją ze strony „POL-on”. Dlaczego? Gdyż znajduje się tam tabelka. Tabelka zawiera wszystkie przedmioty wraz z odpowiadającą im liczbą punktów ECTS. Wystarczy ją odpowiednio sparsować, a następnie dołączyć jako komórka w tabeli do strony z ocenami.

Kod źródłowy niebawem udostępnię na platformie GitHub. (Jeśli będzie na to zapotrzebowanie).

Zapraszam do testowania!

Zapraszam do testowania rozszerzenia 🙂 Mówię wam, naprawdę ułatwia życie 🙂 Nie zapomnij o ocenie w sklepie Chrome Web Store 🙂

Jeśli masz pomysł na jakieś nowe funkcjonalności, uwagi, podziel się nimi w komentarzu. Jestem otwarty na każdy rodzaj opinii 🙂

47 komentarzy do “Magiczny sposób na ulepszenie USOSa – rozszerzenie USOS-średnia

  • Karol Autor wpisuOdpowiedz

   Jak pobierzesz rozszerzenie to możesz sobie podejrzeć (poszukaj w Google’u gdzie są zapisywane pobrane rozszerzenia). Na GitHubie udostępnię niedługo.

   • Michał Odpowiedz

    Mogłbyś wesprzeć Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku oraz Politechnikę Białostocką?

 1. Wiktoria Odpowiedz

  Czy rozszerzenie będzie dostępne również dla innych przeglądarek? Korzystam z Opery i też chciałabym mieć taki dostęp.

 2. Kingamuszka Odpowiedz

  Chętnie zainstalowałabym takie rozszerzenie dla Uniwersytetu Warszawskiego 😉

 3. Kamil Odpowiedz

  Są problemy z pkt ects. Niektóre przedmioty mamy podzielone w jednym semstrze wykład + ćw , a w następnym same laborki, ale w pierwszym z tch semstrów przedmiot ma np. 5 ects , a w następnym 1 . A tutaj bierze chyba zawsze tą pierwszą wartość

  • Karol Autor wpisuOdpowiedz

   Aby rozwiązać problem, potrzebuję zrzutu strony internetowej: ekranu ocen oraz polonu, a także adresów z przeglądarki internetowej. (bez włączonego rozszerzenia) Aby wykonać zrzut strony internetowej, przechodzisz na stronę „Oceny końcowe” w USOSie. Klikasz menu ustawień Chrome (trzy pionowe kropeczki)->więcej narzędzi->zapisz stronę jako. Tak samo robisz zrzut strony POL-onu. Te dwa pliki HTML wyślij na mój adres e-mail: karol221-10@hotmail.com

 4. Mal Odpowiedz

  Mógłbyś dodać Uniwersytet Jagielloński do rozszerzenia? Z góry dzięki!

 5. Ola Odpowiedz

  Jeśli by dało rade zrobić to rozszerzenie na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski byłoby super

 6. Julia Odpowiedz

  Dziękuję, Karolu, coś wspaniałego.
  Czy wtyczka bierze pod uwagę informację, czy protokół z przedmiotu jest zaliczany do średniej? Dwa przedmioty na liście mają „NIE” (co widać po rozwinięciu szczegółów), ale mam wrażenie, że wtyczka chyba i tak je policzyła.

 7. student Odpowiedz

  Proszę o rozszerzenie dla Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *