Jaka szkoła średnia dla informatyka?

Czas czytania: 7 minut

Musisz wybrać szkołę, a nie wiesz gdzie się udać? Zastanawiasz się, czy technikum jest dobrym wyborem dla informatycznego geeka? Może lepsze jest liceum? Przeczytaj kilka słów skromnego studenta II roku informatyki, który postanowił wyrazić swoje zdanie na ten temat 🙂

Wybór szkoły jest bardzo ciężką decyzją. Szczególnie wtedy, gdy w przyszłości zamierzasz się dalej kształcić, idąc na studia. Zły wybór może zaciążyć i odbić się na całym twoim przyszłym życiu.

Kim jest informatyk?

Informatyk to bardzo ogólne pojęcie. Jest to ktoś, kto zna „wszystko po trochu” – taka nowoczesna złota rączka. Informatyk posiada rozległą (ale nie specjalistyczną) wiedzę na temat sporej części działów tzw. IT

Czy szkoła mnie czegoś nauczy?

Pytanie, które zostało zadane w tytule tego rozdziału pewnie niejednokrotnie zaprzątało ci głowę. Czy szkoła w ogóle mnie czegoś nauczy? Czy nie lepiej w ogóle rzucić szkołę i uczyć się na własną rękę? W Internecie znajduje się wiele artykułów które próbują potwierdzać tę tezę i przekonywać młodych ludzi, że cała ta szkoła jest na nic. Otóż, nie do końca.

równania matematyczne

Szkoła średnia i matura są właściwie obowiązkowe. Bez tego nawet nie masz co szukać jakiejkolwiek dobrze płatnej pracy. Po drugie, nawet jeśli liznąłeś programowania w gimnazjum/szkole podstawowej – nie przeceniaj swoich umiejętności. Programowanie, a także każdy inny dział informatyki wymaga przede wszystkim doświadczenia, a nie regułek teoretycznych czy umiejętności napisania „Hello World” w 20 językach. Z takim podejściem bardzo szybko przekonasz się, że tak naprawdę niewiele potrafisz.

Szkoła uczy także algorytmicznego myślenia, które jest niezbędne w pracy programisty. Jednym z najważniejszych przedmiotów jest matematyka – szczególnie jeśli będziesz studiował. Na matematyce ze szkoły średniej bazuje naprawdę spora część tego, czego będziesz uczył się na studiach (np.: sieci neuronowe).

Ponadto nauczysz radzić sobie ze stresem (o ile już tego nie potrafisz), gdyż z pewnością będzie czekała cię masa sprawdzianów i kartkówek.

Oczywiście, wszystko zależy od nauczycieli. Życzę ci, abyś trafił na nauczycieli z pasją – którzy nie przychodzą do szkoły tylko po to, aby odwalić swoje naście godzin i iść do domu, ale przychodzą po to aby przekazać swoim uczniom cenną wiedzę. Nie ma szans, aby nauczyciel każdego przedmiotu był pasjonatem, ale mam nadzieję że w twojej szkole będzie ich jak najwięcej 🙂

Jaka jest przewaga technikum?

Nie powiem, że jestem obiektywny w mojej ocenie 🙂 Jestem absolwentem technikum i uważam, że właśnie ten rodzaj szkoły jest lepszy dla przyszłego informatyka. Dlaczego? Jest wiele powodów.

myśląca studentka

W technikum masz więcej czasu na refleksję. Wybierając dany zawód wydaje ci się, że naprawdę cię on pasjonuje. Przyszłość może okazać się całkowicie inna. Być może po dwóch latach nauki nie będziesz mógł patrzeć na komputer i dziwne formułki, które musisz wklepywać w konsolę aby zaliczyć przedmiot? Wtedy możesz spróbować przetrwać technikum, studiować natomiast inny kierunek. Wbrew pozorom, wiele osób tak robi. Z mojej klasy studia na kierunku w jakikolwiek sposób powiązanego z informatyką podjęło niewiele osób.

Do technikum idą ludzie, którzy mniej lub bardziej interesują się daną dziedziną. Jest to doskonała okazja do zawarcia znajomości, które są naprawdę niezwykle ważne. Kto wie – może w przyszłości razem z kolegami opracujesz jakąś aplikację czy urządzenie, które ułatwi życie milionom ludzi na Ziemi? Nic nie jest przesądzone. Ewentualnie zawsze możecie razem pograć na zajęciach „z Zelenta” w Counter-Strike’a czy innego Hearthstone’a xD

router cisco

Możesz zyskać możliwość pracy na sprzęcie, którego nie posiadasz w domu. Najlepszym przykładem są routery, zarówno te mniej profesjonalne (których będziesz używał na egzaminie zawodowym) jak i bardziej. W ramach niektórych szkół działają akademie CISCO, które pozwolą ci dodatkowo zdobyć cenne certyfikaty. Jeśli chciałbyś pobawić się takim sprzętem w domu, musiałbyś wywalić sporo pieniędzy. Szkoła da ci dostęp do takiego sprzętu za darmo.

Technikum to także okazja na samodzielne dokształcanie się. Jeśli już w gimnazjum zdobyłeś co nieco wiedzy część przedmiotów zaliczysz bez żadnego wysiłku. Umiesz rozebrać komputer w drobny mak a następnie go poskładać? Pewnie przedmioty w stylu „Urządzenia techniki komputerowej” czy „Diagnoza i naprawa urządzeń techniki komputerowej” nie będą stanowiły dla ciebie tajemnic. Umiesz napisać „Hello World”? Pierwsze zajęcia z informatyki pokonasz bez żadnej nauki. Zyskasz wolny czas, który będziesz mógł poświęcić na rozwijanie potrzebnych ci umiejętności w domu. W liceum nie będziesz miał tyle luzu – tam jest sporo przedmiotów ogólnokształcących, które musisz opanować aby zdać – a które niekoniecznie muszą ci się przydać w przyszłej karierze. Natomiast szeroka wiedza z IT zawsze ci się przyda. (jeśli oczywiście będziesz pracował w zawodzie)

Technikum jest złe! Obalamy dwa mity

Jestem rok w plecy!

Inni już studiują, a ja jeszcze jestem w szkole średniej! Jak tak może być? Straciłem rok czasu! Mógłbym być już na studiach i trzepać niezłą kasiorę! Takie myślenie pewnie nie jest ci obce.

Otóż – nic nie tracisz ucząc się w szkole średniej rok dłużej! Wprost przeciwnie – zyskujesz dodatkowy czas refleksję. Masz więcej czasu na odpowiedzenie sobie na pytanie: „czy ścieżka życia, którą wybrałem – jest naprawdę dla mnie odpowiednia”? Kolejnym etapem po szkole średniej są studia – więc bardzo łatwo możesz zacząć kształcić się w zupełnie innym kierunku. Gorzej jeśli na studiach po zaliczeniu dwóch lat obudzisz się, że to co studiujesz to jednak nie dla ciebie. A uwierz mi – zdarzają się takie sytuacje.Wtedy zmiana kierunku i uczenie się wszystkiego od nowa potrafi naprawdę odebrać chęć do życia.

Poza tym, jakby nie patrzeć masz tytuł technika. Zawsze to jakiś plus przy szukaniu potencjalnej pracy. Po liceum oprócz matury nie masz nic.

Nie przygotuję się do matury!

matura cke

W szkole ogólnokształcącej mają 10x więcej matematyki ode mnie – jak ja zdam maturę?”. Częściowo jest to prawda. Pod względem matury w technikum możesz mieć nieco gorzej niż w liceum. Ale nie oznacza to, że masz nie zdać matury! Kumulację przedmiotów ogólnokształcących prawdopodobnie będziesz miał w ostatnim roku nauki, kiedy skończą się wszystkie przedmioty zawodowe. Wtedy nadrobisz wszystkie zaległości za klasami licealnymi.

Summa sumarum, taka kumulacja jest nawet lepszym rozwiązaniem. 10h matematyki w tygodniu co prawda brzmi strasznie, ale dzięki temu 70% materiału masz opanowane na świeżo i na pewno nie zdążysz zapomnieć tego przed maturą.

Technik informatyk a matura z informatyki

Czy technikum przygotuje mnie do matury z informatyki? Wydawałoby się to oczywiste ale nie zawsze tak jest. Skupiony na maturze jest przedmiot ogólnokształcący: informatyka – to tam nauczysz się wszystkiego co jest wymagane przez CKE od absolwentów. Jeśli wybierzesz informatykę rozszerzoną i trafisz na dobrego nauczyciela – jesteś praktycznie w domu. Jednakże co w przypadku, gdy zafascynuje cię np.: fizyka? Czy pozostałe przedmioty zawodowe są w jakiś sposób przydatne na maturze z informatyki?

Oczywiście, że tak! Program teraz się zmienia, więc nie powiem dokładnie jak jest obecnie. Mogę jedynie odwołać się do moich przeżyć. Osobiście w pierwszej klasie technikum miałem przedmiot „Oprogramowanie biurowe” który w 300% przygotował mnie do wszystkiego co było wymagane na maturze z informatyki z arkusza kalkulacyjnego. Obsługi Accessa lub MySQL-a nauczyłem się w ostatnich latach technikum, przed kwalifikacją E14.

Samodzielnie musiałem opanować jedynie programowanie (gdyż zamiast informatyki wybrałem fizykę rozszerzoną). Zadania na maturze nie są trudne. Na moim blogu znajdziesz omówienia zadań z programowania. Więc nawet jeśli nie wybierzesz informatyki rozszerzonej to nie jesteś na straconej pozycji.

Czego nauczysz się w technikum informatycznym?

W technikum nauczysz się bardzo wielu ciekawych rzeczy. Cała twoja kariera będzie oscylowała wokół egzaminów zawodowych, które de facto narzucają wymagania wobec ciebie.

Egzaminy zawodowe

Egzaminy zawodowe – kto się ich nie bał? Prawda jest taka, że nie ma się czego bać. Nawet jeśli idąc to technikum informatycznego nie umiałeś włączyć komputera – to wytrwale pracując zdasz egzaminy zawodowe śpiewająco.

W latach, w których ja kończyłem technikum, do zdania były trzy kwalifikacje zawodowe:

E12 – montaż i eksploatacja komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych

Ten egzamin to prawdziwy banał. Umiesz wymienić pamięć RAM w komputerze? Wiesz jak podłączyć dodatkowy dysk? Potrafisz uruchomić program CPU-Z i przepisać informacje o procesorze do arkusza egzaminacyjnego oraz porównać otrzymane wyniki z innym modelem? Umiesz utworzyć konto użytkownika w systemie? To jesteś prawie w domu!

Większość arkuszy wymagała także elementarnej znajomości systemu Linux. Ale powiedz – co to za problem nauczyć się kilku-kilkunastu poleceń? Możesz korzystać z mojego kompendium, które będzie uzupełniane o nowe artykuły tłumaczące kwestie, które będą przydatne na każdym etapie kształcenia.

E13 – projektowanie lokalnych sieci komputerowych i zarządzanie sieciami

Ten egzamin wymagał ode mnie stosunkowo najwięcej pracy. Musiałem poznać dużo dodatkowej wiedzy. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki egzaminowi E13 który zainspirował mnie do poszerzenia posiadanych umiejętności w zakresie sieci komputerowych mogę poszczycić się posiadaniem certyfikatu CCENT 🙂

Co nauczysz się w ramach kwalifikacji E13? Przede wszystkim – zrozumiesz co to jest adres IP, jak działa sieć lokalna czy Internet. Nauczysz się także konfigurować przełącznik lub router. Dowiesz się także, jak wykonać podstawową konfigurację systemu operacyjnego Windows Server. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz przeczytać mój stary artykuł, w którym przedstawiam krok po kroku wszystko co musisz umieć na tę kwalifikację 🙂

E14 – Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami

Co tu dużo mówić – nauczysz się podstaw tworzenia stron internetowych: HTML, CSS, Javascript, a także PHP-a i MySQLa. Egzamin jest tak samo banalny jak E12. Tylko od nauczyciela zależy, jak dużo dodatkowej i przydatnej w przyszłości wiedzy poznasz. Jeśli lekcje będą przygotowywały tylko do egzaminu – niewiele z tego wyniesiesz. Natomiast w przypadku gdy nauczyciele będą realizowali dużo rzeczy wyprzedzających program – zyskasz bardzo dużo. Ja miałem to szczęście 🙂

Technikum a programowanie

Jeśli chcesz w technikum nauczyć się programować, wybierz informatykę jako przedmiot rozszerzony. Przedmioty zawodowe niestety nie nauczą cię typowego programowania. Ich rola jest po prostu inna.

Technikum a studia

uczący się student
pixabay

Czy technikum coś ci da jeśli zamierzasz iść na studia? Owszem! Luz praktycznie przez pierwsze dwa lata! Oczywiście, bardzo wiele zależy zarówno od jakości twojego technikum, a także od uczelni, na którą się udasz. Jednakże, ta zasada w większości przypadków się sprawdza. Pierwsze dwa semestry studiów muszą się po prostu zaczynać od kompletnych podstaw. Informatykę może studiować przecież osoba po liceum, która do tej pory nie posiadała pomysłu na życie i która nie ma wiedzy takiej jaką wynieśli ludzie po technikum.

Licealiści za to mają nieco łatwiej na przedmiotach typowo „ścisłych” takich jak analiza matematyczna czy statystyka. Ale – powiedzmy szczerze – nie poradzisz sobie z opanowaniem jednego czy góra dwóch przedmiotów? Licealiści muszą opanować całą resztę związaną typowo z informatyką, a więc mają stanowczo więcej roboty 🙂

Przekonałem cię?

Czy odczuwasz większą chęć powiązania swojej przyszłości ze szkołą techniczną niż wcześniej? Jeśli tak – życzę ci powodzenia na nowej drodze życia 🙂 Jeśli nie – podziel się w komentarzu swoimi obawami. Technikum naprawdę jest o wiele lepszym i ciekawszym miejscem, jeśli zamierzasz powiązać swoją przyszłość z informatyką i komputerami. Wybierz liceum tylko i wyłącznie wtedy, gdy w ogóle nie wiesz co w życiu chcesz robić.

Zapraszam cię do włączenia powiadomień. Zrobisz to klikając ten śmieszny dzwoneczek w lewym dolnym rogu. Dzięki temu ty otrzymasz informację natychmiast po tym, jak opublikuję artykuł, a ja będę zadowolony z kolejnego stałego czytelnika. Polub także mój fanpage, na którym umieszczam różne ciekawostki.

Powodzenia 🙂

4 komentarze do “Jaka szkoła średnia dla informatyka?

 1. A. Odpowiedz

  Cześć, co sądzisz o (chyba) nowopowstałym kierunku – technik PROGRAMISTA?

  • Karol Autor wpisuOdpowiedz

   Jeśli chcesz skierować się głównie w kierunku programowania, myślę że jest to dobry wybór (lepszy niż technik informatyk, który jest bardzo ogólny). Co prawda nie liczyłbym na to, że szkoła nauczy cię wszystkiego, ale na pewno liźniesz (jeśli nauczyciele będą dobrzy) troszkę każdego rodzaju programowania.

 2. WannaBeProgrammer Odpowiedz

  Niestety bylem rowniez w technikum i nie zgadzam sie z teza, ze warto isc do technikum. dlaczego? Oto moje powody:
  1. to jest na serio rok w plecy: przeciez te wszystkie kwalifikacje to odpowiedniki jednego/dwoch przedmiotow na studiach – i na studiach jest duzo wyzszy poziom tych przedmiotow.
  2. Poziom nauki – niestety, ale do technikum inf. moze dostac sie kazdy i nauczyciele rownaja w dol – niektore przedmioty to samo siedzenie w necie i granie w gierki, bo nie oszukujmy sie jak sa pasjonujace typu rodzaje myszek, wejsc komputerowych itp – super przedmioty.
  3. utrudnione zycie towarzyskie – no nieoszukujmy sie jak ma byc normalnie gdy w klasie sa sami faceci, jednak jak masz te nascie lat to warto pochodzic na imprezy, 18stki itp. Oczywiscie samo technikum nie implikuje ze bedziesz nolifem i nerdem, ale znacznie zwieksza szanse.
  4. matura – przy rekrutacji na studia nikogo nie obchodzi, ze masz dyplom technika, ale dobra matura juz obchodzi – no niestety, ale jak masz caly czas kilka h matmy w tygodniu to sie dobrze nie przygotujesz.
  Dodatkowo dobre podstawy z matmy bardziej sie przydadza na studiach niz te wszystkie przedmioty zawodowe – wiem to z wlasnego doswiadczenia.
  5. nauczyciele z pasja to mniejszosc i wiekszosc przedmiotow jest zle albo srednio prowadzona – znajomy mial historie, ze html babka im po prostu puszczala zrzuty ekranu z w3schools xd u mnie podobnie wiekszosc przedmiotow duzo nie da
  6. Jeszcze odnosnie zmarnowanego czasu – jak pojdziesz do liceum to lepiej przygotujesz sie do matury i dobra matura z toba zostanie i potem jak pojdziesz na studia informatyczne to mozesz bez przeszkod zrezygnowac jak ci sie nie spodobaja i zmienic kierunek.
  A jak idziesz do technikum to tam da sie przeslizgnac te 4 lata bez wiekszego zrozumienia, bo nawet jak po 1/2 latach uswiadomisz sobie ze to bez sensu to bedzie ci duzo ciezej zrezgynowac( patrzac po moich znajomych) i wtedy konczysz technikum – rok zmarnowany i matura slaba

  Ogolnie co ja bym zrobil – poszedlbym na mat-fiz i w domu robil swoje projekty.

 3. Karolina Odpowiedz

  Bardzo ciekawy artykuł, ja chodzę właśnie do 8 klasy i mam zamiar albo pójść do liceum ( Adama Mickiewicza w Warszawie) albo do technikum (technikum mechatroniczne nr. 1 albo technikum elektroniczne nr.1), sama chciałabym zostać it director UwU, ale nadal mało wiem o informatyce i mam nadzieję, że jest tak jak mówisz. Tobie również życzę wszystkiego najlepszego na drodze swojego życia ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *