Zająłem I miejsce w Świętokrzyskim Teście z Informatyki

Czas czytania: 3 minut

Dzisiejszy wpis będzie krótki. Chciałbym tylko pochwalić się zajęciem I miejsca w Świętokrzyskim Teście z Informatyki, którego głównymi organizatorami były: Kielecki Park Technologiczny oraz Politechnika Świętokrzyska, przy wsparciu Urzędu Miasta Kielce i firm z branży IT. (Możesz zajrzeć tu) Wyzwanie było naprawdę duże, ale zostało ono ujarzmione 🙂 Chciałbym tobie opowiedzieć co nieco o samym konkursie, jego przebiegu i nagrodach.

O czym jest ten konkurs?

Świętokrzyski test z Informatyki sprawdza wiedzę uczestników i ich przygotowanie do pracy na rynku IT. Jest to druga edycja konkursu. Każdy student może wziąć udział 🙂

Przebieg konkursu

Po przybyciu na miejsce i zarejestrowaniu się otrzymałem karty odpowiedzi, podobne do tych, które są na maturze. Zasady zakreślania poprawnych odpowiedzi także były bliźniacze. Dostałem marker który miał posłużyć do tego zacnego celu. Zadania były sprawdzane automatycznie, więc trzeba było uważać i zaznaczać odpowiedzi wg narzuconych zasad 🙂 Każda z kart była oznaczona kodem QR z numerem zawodnika. Moją szczęśliwą liczbą była 42 :).

Kilka minut przed wybiciem godziny 10 wszedłem do Auli Głównej nr 1, w której miał odbyć się test. Zasady były bardzo proste. Organizatorzy przygotowali 80 pytań. Po 20 z kategorii: wiedza ogólna, backend, bazy danych i frontend. Zadania były wyświetlane za pomocą projektora. Na odpowiedź było 60 sekund. Polecenia podawano modułami w takiej kolejności, jaką wyżej wymieniłem. Po zakończeniu każdego z modułów należało oddać wypełnione karty komisji. Uczestnicy nie mieli możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania czy zastanawiania się dłużej niż 60 sekund. (Chyba, że ktoś miał na tyle wybitną pamięć, że pamiętał dokładnie treść pytania i wszystkie odpowiedzi xD)

Zagadnienia i poziom trudności

Poziom trudności pytań był bardzo zróżnicowany. Większość pytań była naprawdę wymagająca. Z pierwszego rozdziału – wiedza ogólna – najbardziej zapadło mi w pamięci pytanie o to, co oznacza komenda bootrec /rebuildbcd. Dlaczego? Gdyż wiele razy przy zabawie z „alternatywnymi” w stosunku do Windowsa systemami operacyjnymi coś wysiadało i trzeba było albo odbudować sektor MBR na dysku, albo zrebuildować magazyn BCD przechowujący wpisy o zainstalowanych systemach operacyjnych. Programu bootrec i jego przełączników używałem na tyle często, że w nocy o północy mógłbym wyrecytować wszystkie opcje. Jeśli tylko będę miał czas, być może napiszę jakiś wpis rozszerzający tę tematykę.

Były pytania o różne polecenia systemu operacyjnego Linux (mój ulubiony OS, więc nie stanowiły dla mnie problemu). Pojawiło się kilka zadań dotyczących sieci (Który z protokołów jest dynamicznym protokołem routingu? Odp. RIP). Sieci komputerowe są moim drugim (obok programowania) zainteresowaniem. Bylem wielce uradowany mogąc rozwiązywać takie zadania :). Najtrudniejsze były pytania dotyczące środowiska Docker, które zacząłem poznawać dosyć niedawno.

Świętokrzyski test z Informatyki

Najtrudniejszą dla mnie kategorią był backend. Pytania dotyczyły różnych konstrukcji pochodzących z języka C# i Java, a także frameworków takich jak Spring. Pytania były bardzo różnorodne, a odpowiedzi bardzo zbliżone do siebie. Bez dogłębnej znajomości języka naprawdę ciężko było udzielić poprawnej odpowiedzi.

Następnie pojawiły się bazy danych, które były wręcz banalne. Żadne z pytań nie stanowiło dla mnie wyzwania. Pytania dotyczyły typowych, niezbyt skomplikowanych zapytań SQL-owych. Jeśli rozumiesz, jak działa język SQL, pytania nie stanowiłyby dla Ciebie problemu.

Frontend – coś, czego obawiałem się najbardziej. Frontend ogólnie poszedł najgorzej z wszystkich czterech kategorii. Głównie dzięki Javascriptowi, którego zachowanie programiście backendowemu czasami ciężko zrozumieć 🙂 Pojawiło się dużo pytań o selektory CSS czy jego atrybuty.

Oczekiwanie na wyniki

Konkurs trwał około półtorej godziny. Do gali podsumowującej całe wydarzenie było drugie tyle czasu. Moment ten poświęciłem dyskusji z innymi na temat poziomu trudności testów, odpowiedzi na pytania oraz oczekiwanym wynikom. W międzyczasie organizator przygotował drobny poczęstunek w postaci pizzy.

Gala

Co tu można pisać 🙂 Lepiej obejrzeć filmik.

Nagrody i podsumowanie

Interesujących nagród było naprawdę wiele. Najbardziej drogocenną jest oczywiście świetny laptop Lenovo Ideapad 330. Dołączyły do niego pendrive’y, które rozwiążą moje problemy z pamięcią (xD). Dziękuję wszystkim fundatorom nagród, a w szczególności firmie Altar, która zaprosiła mnie na wizytę w firmie 🙂 Gratuluję pozostałym uczestnikom osiągniętych rezultatów 🙂 (Więcej na ten temat możesz przeczytać tu)

Karol Ślusarz - odbieram nagrodę za zajęcie I miejsca w Świętokrzyskim Teście z Informatyki.
Jedna z nagród – certyfikat za zajęcie I miejsca 🙂

Jeśli tylko będziesz miał okazję, zachęcam do udziału. Jest to naprawdę świetne wydarzenie, w którym warto wziąć udział 🙂

Zdjęcia pochodzą z fanpage Kielecki Park Technologiczny oraz Politechnika Świętokrzyska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.